Arama

Kategoriler

 • Android
 • Asp.net
 • C#
 • Devexpress
 • Hayattan
 • Hosting
 • MSSQL
 • Mysql
 • Php
 • Wordpress
 • Yazılım
 • Tavsiye Linkler

  Asp.net ile gzip kullanma ve IIS’de aktif etme
  Burak
  26 Kasım 2016 / 17:23

  Merhaba arkadaşlar asp.net üzerinden yaptığımız websitelerini gzip ile hem sıkıştırma işlemine tabi tutabilir hemde  sitelerimizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.Öncelikle IIS üzerinden gzip aktif değilse aşağıdaki konumdan aktif ediyoruz. Daha sonra ikinci adım olaraksa web.config’de </system.webServer> tagları arasına aşağıdaki kod satırlarını kullanıyoruz.


  Android Uygulama Adını Değiştirme
  Burak
  24 Kasım 2016 / 15:35

  Merhaba arkadaşlar, Android için oluşturmuş olduğumuz uygulamanın adını değiştirmemiz gerekebilir işte böyle durumlarda yapmamız gereken adımlar şunlardır


  Android’de İnternet Kontrolü Yapmak
  Burak
  / 15:05

  Merhaba arkadaşlar, Android üzerinden uygulama geliştirken kimi durumlarda intenet bağlantısını kontrol etmeniz gerekebilir işte böyle durumlarda fonksiyonları kullanabilirsiniz.

  Fonksiyonun kullanımı ise aşağıdaki gibidir

  En son olarak AndroidManifest.xml dosyasına aşağıdaki kod satırlarını ekliyoruz gerekli izinleri vermesi için


  Asp.net hata sayfası yönlendirme ( 404 )
  Burak
  18 Kasım 2016 / 10:10

  Merhaba arkadaşlar asp.net özel hata sayfaları düzenlememiz gerekebilir.Örnek olarak 404 hata sayfalarında bize ait özel hata sayfasını göstermek istersek web.config de aşağıdaki kodları kullanabiliriz. <system.web>  </system.web> taglarına arasına aşağıdaki kodu ekleyin.

  <system.webServer>   </system.webServer> taglarına aşağıdaki kodları ekleyin.


  WordPress Güvenlik Önlemleri
  Burak
  17 Kasım 2016 / 07:57

  Merhaba arkadaşlar, eğer sizlerde hazır bir sistem olan wordpress kullanıyorsanız aşağıdaki kod parçacıklarını .htaccess dosyasına ekleyerek sisteminizi daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.


  Asp.net ile Default Button Ayarlama [ Master Page li Sayfada ]
  Burak
  16 Kasım 2016 / 11:57

  Merhaba arkadaşlar; Masterpage kullandığınız bir sayfada default button’u ayarlamak isterseniz sayfanızın pageload eventına aşağıdaki kodu yazmanız yeterlidir.

  Burda dikkat etmeniz gereken nokta kodda buton_adi yazan yeri kendinize göre düzenlemeniz gereklidir.


  Asp.net Html Çıktısında Boşlukları Silme
  Burak
  13 Kasım 2016 / 20:49

  Merhaba arkadaşlar .net ile site oluşturduktan sonra sitemiz render işlemi sonrasında html kaynak kodları arasında boşluklar olduğunu görürüz bu boşluklar hem sayfaların yavaş açılmasını hemde seo (google page speed ) açısında eksi puan oluşturmaktadır.Aşağıdaki kodlar yardımıyla sizlerde artık boşluklarda kurtulabilirsiniz 🙂 1.adım kütüphanemizi yükleyelim

  2.Adım hangi sayfada html temizlenicekse yada masterpage kullanıyorsanız aşağıdaki kodlar […]


  Android title bar silme
  Burak
  7 Kasım 2016 / 16:34

  Merhaba arkadaşlar android uygulamamızda kimi zaman uygula header kısmında uygulama adı yazar bunu silmemiz gerekebilir bunun için tek yapmamız gereken Androidmanifest.xml

  bölümününde yer alanda değeri aşagıdaki değer ile değiştirmeniz yeterlidir.


  Android WebView Kullanımı
  Burak
  / 16:29

  Merhabalar; Android üzerinden kimi zaman webview ile websitesi açmanız gerekebilir işte böyle durumlarda aşağıdaki kodlarda faydalanıcaz.Öncelik  formumuzu bir webview ekliyoruz sürükle bırakla ile bunun id’sini ” tarayici ” olarak isimlendirelim 2.Adım olarak Ana java dosyamızı açarak aşağıdaki kod satırlarını kullanıyoruz.

  En son adım olarak da uygulama üzerinde internete erişebilmemiz için AndroidManifest.xml de gerekli izin satılarlarını […]


  Android Studio requires JDK 1.8 or later to compile. sorunu çözümü
  Burak
  / 11:29

  Merhaba arkadaşlar android studio ile yazılım geliştirirken sdk sürümünden dolayı ” Android Studio requires JDK 1.8 or later to compile ” şeklinde lanet bir hata alırsanız yapmanız gerekenler şunlardır. Öncelik olarak build.gradle (module:app ) açınız 2.Adım olarak 24 yazan kısımları aşağıdaki gibi değiştireceksiniz.