Android Splash Screen Yapma
10 Haziran 2021 / 15:19
Burak

Merhabalar,

Android uygulamalarımızda, ilk açılışta splash screen yani ( Açılış ekranı ) açılsın 3 sn sonra ana ekran gelsin gibi bir şey isterseniz aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1.Adım Splash screeni oluşturma

app > java > proje adı’na sağ tıklıyoruz New > Activity > Empty Activity diyoruz. Karşımıza gelen pencerede Activity’e bir isim verin, ben SplashActivity ismini verdim, siz ne vermek isterseniz onu yazın ve ardından OK‘a basın. SplashActivity  istediğiniz bir resim ekleyebilirsiniz. Aşağıda ki şekilde bir görüntü oluşacak

2.Adım olarak ise   kod kısmına geçiyoruz. Class’ın amacı, Splash Screen 3 saniye gözüktükten sonra MainActivity’i class’ını çalıştıracak. Bunun için app > java > proje adı > SplashActivity’i class’ını açıyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.

3. ve  Son olarak AndroidManifest.xml‘ine bir kaç ayar çekmek kaldı. Bu ayarın nedeni ise uygulamamız başlayınca direk main class’ını çalıştıracak fakat biz ilk önce SplashActivity class’ının çalışmasını istiyoruz. AndroidManifest‘i açtıktan sonra application kod bloğunun arasına şu kodu yazıyoruz :

Bu yazıyı yazarken ” Mücahid Kambur’un ” yazısından da faydalandım. Kendisine ayrıca buradan teşekkürü borç bilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir