Uzak Bilgisayar ağ düzeyinde kimlik doğrulaması gerektiriyor çözümü
18 Ocak 2021 / 10:08
Burak

Merhabalar,

Serverınızı format attınız ve uzak masaüstü bağlantısı yapmaya çalıştığınızda ” Uzak Bilgisayar ağ düzeyinde kimlik doğrulaması gerektiriyor ” şeklinde hata alıyorsanız aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

1. Çözüm: NLA’yı Özellikler kullanarak devre dışı bırakma

Ağ Seviyesi Kimlik Doğrulama iyidir. Ekstra güvenlik sağlar ve yalnızca tek bir kutuyu işaretleyerek hangi sistemde oturum açabilecek bir ağ yöneticisi kontrolü olarak size yardımcı olur. Bunu seçerseniz, RDP istemcinizin güncellendiğinden ve hedefin etki alanı doğrulandığından emin olun. Ayrıca bir etki alanı denetleyicisi görebilmeniz gerekir.

Uzak Masaüstü Ayarı rotasından geçeceğiz ve başlangıçta işleri basit tutacağız. Bu işe yaramazsa, bundan sonra başka çözümleri de ele aldık.

 1. Windows + R tuşlarına basın, “ sysdm.cpl ” yazın ve Enter tuşuna basın. Sistem özelliklerinde olacaksınız.
 2. Uzak sekmeye tıklayın ve “ Yalnızca Uzak Masaüstü’nü Ağ Düzeyi Kimlik Doğrulamalı (önerilen) çalışan bilgisayarlardan bağlantılara izin ver ” seçeneğinin işaretini kaldırın .
 3. Değişikliklere kaydetmek ve çıkmak için Uygula’ya basın.

Şimdi tekrar uzaktaki bilgisayara giriş yapmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

2. Çözüm: NLA’nın Kayıt Defteri’ni kullanarak devre dışı bırakılması

Bu yöntem aynı zamanda, bir nedenden dolayı ilki uygulayamazsanız da çalışır. Bununla birlikte, bunun, bilgisayarınızı tamamen yeniden başlatmanızı gerektireceğini ve çalışan bir üretim sunucunuz varsa, bazı kesinti süreleri anlamına gelebileceğini unutmayın. Tüm çalışmalarınızı kaydettiğinizden emin olun ve evreleme ortamında hala bir şey kalmışsa iş yapın.

 1. Windows + R tuşlarına basın, iletişim kutusuna ” regedit ” yazın ve kayıt defteri düzenleyicisini başlatmak için Enter tuşuna basın.
 2. Kayıt defteri düzenleyicisine girdikten sonra, Dosya> Ağ Kayıt Defterine Bağlan’ı tıklayın. Uzak bilgisayarın ayrıntılarını girin ve bağlanmayı deneyin.
 3. Bağlandıktan sonra aşağıdaki dosya yoluna gidin:

  HKLM> SİSTEM> CurrentControlSet> Kontrol> Terminal Server> WinStations> RDP-Tcp

 4. Şimdi aşağıdaki değerleri 0 olarak değiştirin. SecurityLayer Kullanıcı Kimliği Doğrulaması Şimdi PowerShell’e gidin ve komutu yürütün bilgisayarı yeniden başlat

3. Çözüm: PowerShell’i kullanarak devre dışı bırakma

Çok fazla özelliğe girmeden NLA’yı devre dışı bırakmak için en sevdiğim yöntemlerden biri, PowerShell komutunu uzaktan kullanarak devre dışı bırakmak. PowerShell uzaktaki bilgisayara dokunmanıza izin verir ve makineyi hedefledikten sonra NLA’yı devre dışı bırakmak için komutları uygulayabiliriz.

 1. Windows + S tuşlarına basarak bilgisayarınızda PowerShell’i başlatın, iletişim kutusuna “powershell” yazın, sonucu sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.
 2. PowerShell’e girdikten sonra aşağıdaki komutu uygulayın:

  $ TargetMachine = “Hedef Makine Adı” (Get-WmiObject -class “Win32_TSGeneralSetting” -Adı alanı kökü \ cimv2 \ terminalservices -BilgisayarAdı $ TargetMachine -Filter “TerminalName = ‘RDP-tcp’”).

Burada “Hedef Makine Adı”, hedeflediğiniz makinenin adıdır.

Yukarıdaki örnekte, sunucunun adı “üye-sunucu”.


4. Çözüm: Grup İlkesi Düzenleyiciyi Kullanma

NLA’yı devre dışı bırakmanın bir başka yolu da grup politikası editörünü kullanmaktır. Battaniye devre dışı bırakıyorsanız, bu kullanışlıdır. Grup İlkesi Düzenleyicisi’nin güçlü bir araç olduğunu ve hiçbir fikrinizin olmadığını bildiğiniz değerlerin bilgisayarınızın yararsız hale gelebileceğini unutmayın. Devam etmeden önce tüm değerleri yedeklediğinizden emin olun.

 1. Windows + R tuşlarına basın, “ gpedit ” yazın. iletişim kutusunda msc ”ve Enter tuşuna basın.
 2. Grup ilkesi düzenleyicisine girdikten sonra, aşağıdaki yola gidin:
 3. Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Windows Bileşenleri> Uzak Masaüstü Hizmetleri> Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı> Güvenlik
 4. Şimdi ‘ Ağ Düzeyinde Kimlik Doğrulama’yı kullanarak uzak bağlantılar için kullanıcı kimlik doğrulaması iste ‘ seçeneğini arayın ve devre dışı bırakın.

Bu adımdan sonra hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
Not: Tüm bu adımlardan sonra bile bağlanamıyorsanız, makineyi etki alanınızdan kaldırmayı ve sonra okumayı deneyebilirsiniz. Bu, tüm yapılandırmaları yeniden başlatıp sizin için doğru olanı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir